Комплекс вправ та експериментів «Досліджуємо навколишній світ!»
Вправа «На дотик»
Підготуйте: вирізані з картону фігурки тварин (пташки, песика, зайчика, їжачка тощо) та пов’язку для очей.
Хід досліду. Запропонуйте дітям перевірити свою вправність у розпізнаванні предметів на дотик. Зав’яжіть одному з учнів очі та дайте фігурку. Нехай школяр спробує впізнати її. Заберіть фігурку та розв’яжіть дитині очі.
Висновки. Попросіть дитину з пам’яті намалювати на дошці предмет, який вона тримала. Усі разом діти можуть оцінити, наскільки зображення схоже на оригінал.
Дослід «Сила дерева – у корені»
Підготуйте: відро/коробку з піском, муляж дерева з корінням та без нього.
Хід досліду. Візьміть посудину з піском та помістіть у неї дерево без коріння. Запропонуйте усім, хто бажає, разом дмухнути на нього, імітуючи силу вітру. Дерево впаде або сильно похилиться. Повторіть процес із деревом, яке має коріння. Зверніть увагу дітей на те, що друге дерево було значно стійкішим.
Висновки. Попросіть дітей проаналізувати дослід та зробити висновок щодо того, яке значення для дерева має коріння.
Дослід «Берестяна грамота»
Підготуйте: кору берези, кору клена та ємність з водою.
Хід досліду. Запропонуйте дітям добре роздивитися обидва зразки кори та розім’яти їх руками. Хай учні розкажуть, що вони відчули та чи побачили якусь різницю. Помістіть кору у ємність із водою та зачекайте кілька хвилин (займіться іншими вправами тощо). Запропонуйте дітям вийняти кору та перевірити, чи вона змінилася.
Висновки. Діти побачать, що кора берези не розмокла, а клена – почала ламатися. Це відбувається через те, що «шкіра» берези не пропускає воду і не гниє. Завдяки цій властивості наші предки писали саме на такій корі (бересті) понад тисячу років тому! Попросіть учнів висловити власні ідеї щодо того, як ще можна використати такі якості кори берези.