понеділок, 27 лютого 2023 р.

 Тиждень книги

      Протягом тижня ми дізнавалися  про книги.  Кожна дитина, яка хоче багато знати, читає багато книжок. 

 Послухали пісню і розучили «А ми любимо читати»


Книга — це друг, який супроводжує людину все життя. Для багатьох людей читання — найкращий відпочинок.
 Французький письменник Шарль Монтеск’є казав, що полюбити читати — це перетворити години нудьги на години насолоди.






      Упродовж всього життя ми звертаємось до книги. З книг ми дізнаємося про минуле і сьогодення, можемо зазирнути у майбутнє, вона веде нас у захоплюючу подорож до країни знань. Тому необхідно вчитися читати і допомагати в навчанні іншим.


середа, 22 лютого 2023 р.



Міжнародний День рідної мови (International Mother Language Day) подія, яку відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Міжнародний день рідної мови був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року. Запроваджено його було з метою сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.

Дата для Дня рідної мови була вибрана на згадку про трагічні події, що сталися в Бангладеші 21 лютого 1952 року. Тоді від куль поліцейських загинули студенти, котрі вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгалі, вимагаючи визнати її однією з державних мов країни. Відтоді ця дата у Бангладеш стала днем полеглих за рідну мову, а весь світ відзначає День рідної мови.



     За даними  організації ЮНЕСКО , сьогодні у світі існує приблизно 6 тис. мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення через глобалізацію та зростання міграції. Зокрема, лише в Європі під загрозою перебувають 30 мов, 13 із яких – на межі зникнення.


      Українську мову знають та використовують приблизно 50 млн людей у всьому світі. Вона зазнала чимало випробувань за свою історію. Адже неодноразово її забороняли імперські та диктаторські режими, які прирівнювали українську до діалекту чи говірки. Однак попри перешкоди, українська мова досі активно розвивається і міцно вкорінена в свідомості українців, як мова нашої нації.




 Цікаві факти про українську мову

  • Сучасна українська мова має понад 250 тис. слів.
  • За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім – російська (62%).
  •  У 1918-1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки. А, ще раніше, якщо поглянути на мовну карту 1871 року, вона була поширена ще далі. 
  • Якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
  • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
  • Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
  • Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
  • Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово «вороги» може звучати як «вороженьки».

пʼятниця, 17 лютого 2023 р.

 




      Ідея Дня єднання виникла на початку лютого 2022 року, коли з'явилася інформація про те, що саме 16 лютого Росія може здійснити повномасштабне вторгнення в Україну.

      Зовнішні та внутрішні виклики, що постали сьогодні перед Україною, вимагають від кожного громадянина відповідальності, впевненості та конкретних дій.