четвер, 3 лютого 2022 р.

 Київська Русь та козацька доба в пам'ятках

До уроку ЯДС

Перше місце посідає комплекс Софії Київської — однієї з найвідоміших пам’яток Європи. Софійський собор, завершений 1037 р., був релігійним і культурним центром Русі. Звести такий храм могла лише багата і сильна держава. З огляду на те, що він був розписаний фресками та прикрашений мозаїками не тільки всередині, а й зовні, і навіть підлога викладена мозаїкою, можна уявити, яке враження він справляв на сучасників.




Києво-Печерська лавра – православний монастир, заснований у 1051 р. монахами Антонієм і Феодосієм поблизу Києва. В ХІ ст. монастир став центром розповсюдження і затвердження християнства у Київській Русі. У ХІІ ст. монастир отримав статус «лаври» – головного великого монастиря.

Фото: kplavra.kiev.ua

Фото: kplavra.kiev.ua

Назва лаври «Печерська» походить від слова «печери», бо саме у печерах на її території оселялись перші монахи. Частими відвідувачами печерного монастиря були князь Ізяслав, син Київського князя Ярослава Мудрого та київська знать, яка жертвувала кошти на будівництво наземного храму та келій.
Монахи Києво-Печерської обителі і, насамперед, відлюдники, вирізнялися високою моральністю та подвижництвом. Це притягувало до Лаври освічених людей. Монастир став своєрідною академією православних ієрархів. Тільки до початку XIII ст. з числа його іноків у різні міста Київської Русі було призначено 50 єпископів.

Києво-Печерська лавра зіграла важливу роль у розвитку давньоруської культури, вона була центром літописання. Тут перекладалися на церковнослов’янську мову і переписувалися твори іноземних авторів. У лаврі працювали відомі літописці –Нестор, Никон, Сильвестр. У ХІІІ ст. було укладено „Києво-Печерський патерик” – важливе джерело історії Києва.

      Золоті ворота з'явилися за часів Ярослава Мудрого. Були споруджені приблизно в 1017-1037рр. Золоті ворота були важливим елементом в оборонній системі стольного граду. Ворота були головним входом в місто. У верхній частині Золотих воріт, згідно з указом Ярослава Мудрого, була зведена маленька церква Благовіщення. Час не пощадив цей знаменитий історичний пам'ятник і стіни його почали поступово руйнуватися, але вдалося відновити і зберегти дану архітектурну спадщину, сьогодні ми можемо побачити реконструйовані Золоті ворота, які зберегли свою велич і красу.



        Десятинна церква збудована Володимиром Великим відома своєю величною історією: на початку 11 століття храм постраждав від жорстокої пожежі, згодом її реконструювали, оздобивши мозаїками, фресками, мармуровими плитами тощо; в храмі є гробниця, де були поховані великі діячі Київської Русі: князі та їх сім‘ї; церква за своє існування зазнала безліч руйнувань та реконструкцій (XVII — XVIII, XIX, ХХ, ХХІ століття).

      Зараз в Десятинній церкві створено музей (Музей історії Десятинної церкви (МІДЦ)), що був заснований в 2012 році в місті Київ. Основне завдання даного музею: вивчати історію церкви, досліджувати її фундаменти, які є археологічними пам’ятками національного та міжнародного характеру. Культурна мета музею – зберегти увагу українського народу до власної історії, яка була невід’ємною частиною світової культури та історії.


Матеріал взято з інтернет - джерел

 https://dovidka.biz.ua/povidomlennya-pro-desyatinnu-tserkvu/






Фізкультхвилинка






Немає коментарів:

Дописати коментар